Header image  
Managing Director: Rajeev Chaudhary (B.Tech. IIT Kharagpur)
 
line decor
Class / Level                    
Exams - 8th/9th/10th NSEJS NTSE (10th) RMO PSA GREEN          
Exams - 11th Class RMO KVPY SA NSEP NSEC NSEA PSA        
Exams - 12th Class KVPY SX IPM (IIM Indore) IIT Medical NDA IISER CLAT ISI NSEP/C/A/B NEST
GRADUATE - UPSC Exams Civil Services (IAS/IPS) CDS IFS APFC      
GRADUATE IIT JAM NIMCET ISI  
Studying Overseas Astar (9th class - Singapore) SIA (11th Class - Singapore) SAT English Exams GRE SOP LSAT GMAT
Other Exams Bal Shree Award Olymiads Bal Vaidyanik SSC UPSC          
Courses - School 6th Class 7th 8th 9th 10th          
 
For other exams/class- visit specific page of the concerned exam.
line decor


 
 


 

Aryan Classes

RMO Uttarakhand

RMO 2015 result

LIST OF RMO 2015 (QUALIFIED)

Uttarakhand Region

Date of Exam: 06/12/2015

 

Roll Number

Name 

School

D06

Ayush Kaushal s/o Mr. Praveen Kaushal

Class: 11

Delhi Public School, Dehradun 248001

HR27

Sameer Kumar Singh s/o Mr. A K Singh

Class: 11

Delhi Public School, Haridwar 249403

HR25

Rohit Karan

 s/o Mr. Soumitra Karan

Class: 11

Delhi Public School, Haridwar 249403

HR14

Gagandeep Singh

 s/o Mr. Jagdeep Singh Soni

Class: 11

Delhi Public School, Haridwar 249403

HL 03

Anirudh Rautela

s/o Mr. Vijay Singh Rautela 

Class: 11

Aryaman Vikram Birla Institute of Learning, Haldwani- 263139

 

 

All above candidates are qualified to appear in Indian National Mathematical Olympiad –2016, which is to be held on 17th January, 2015(Sunday) at Department of Applied Mathematics, Faculty of Engineering and Technology, Gurukula Kangri University, Hardwar

 

Coordinator RMO

Uttarakhand Region

 

 


 

RMO 2014 Uttarakhand

Result

Roll No Name    
N 18 Pradyumna Agarwal Sainik School Class XI
HR 20 Utkarsh Chaudhary Delhi Public School Class Xi
N 25 Shubham Badola Sainik School Class XI
N05 Anshuman Bisht Sainik School Class XI
D17 Sabarsh Singh Sidhu The Doon School Class XI

 

Exam on Dec 7, 2014

9 centres: Pantnagar, Roorkee, Srinagar Garhwal, Almora, Hardwar, Roorkee, Dehradoon, Kotdwar.

Eligibility: Students of class 11 or lower, 75% marks in previous class. NTS Scholars may get the waiver

Fee: Rs 150

How to Enroll: Student should submit the form at the school with fee of Rs 150. School will send the fee (by DD in favour of Coordinator RMO, payable at Nainital)

Student can also enroll directly by sending application form directly to RMO Coordinator with the fee.

Fee can be directly deposited at counter also in Nainital.

A self addressed envelope with stamp affixed of Rs 5 should be enclosed with the application form.

List oF exam centre and COntact Person:

Centre Contact Person Department
Almora Dr V S Pandey Dept of Maths , Kumaun UNiversity, Almora
Dehradun Dr U S Rana Dept of Maths , DAV-PG College, Dehradun
Pant Nagar Dr R S Rajput Dept of Maths , STats and COmp Science, CBSH, Pantnagar
Srinagar Dr R C Dimri Dept of Maths , Garhwal University, Srinagar
Roorkee Dr R C Mittal Dept of Maths , IIT Roorkee
Nainital Dr Ashish Mehta Dept of Maths , DSB Campus, Nainital
Kotdwar Dr P D Agrawal Dept of Maths , PG College, Kotdwar
Haldwani Dr Naveen Bhagat MB PG College , Kotdwar
Haidwar Dr Lokesh Joshi Faculty of Technology , Gurukula K University, Hardwar

Application form : CLick here

Admit card would be send by simple post.

Syllabus: Algebra, Geomtery , Number Theory and Combinatorics

Address: Dr Mahesh C Joshi , Department of Mathematics, KUmaoun UNiversity , DSB Campus , Nainital - 263001, Uttarakhand

Phone: 0594 - 4234559

Email: mcjoshi69@gmail.com , mcjoshi@gmail.com

 

 

 

 


 

RMO 2013 result

 

1 - Abhishek Agrawal Male Class-11

2 - Vidushi Agarwal Female Class-11
3 - Ketan Gupta Male Class-11
4 - Lavanya Taneja Male Class-12

For confirmed updates contact regional coordinator.


 

 

RMO 2010 Result

LIST OF RMO AWARDIES


S.N.

     NAME

FATHER,S NAME

SCHOOL

MARKS

1

APOORVA PANDEY (H 60)

K.C PANDEY

BEERSHEBA SR. SEC. SCHOOL, HALDWANI

63

2

DEEPENDRA SINGH GAUNIYA (N 09)

CHANDAN SINGH GAUNIYA

SAINIK SCHOOL GORAKHAKL, NAINITAL

44

3.

ADITYA BHALLA (R 33)

RAJEEV BHALLA

D.P.S. RANIPUR HARIDWAR

44

4.

KRISHNA KINGER (D 28)

VINAY KINGER

KENDRIYA VIDYALAYA UPPER CAMP DEHRADOON CANTT

31

5.

AMAN RANKA (D 68)

 

WELHAM BOYS SCHOOL DEHRADOON

30


 

RMO 2009 Result

RMO (UTTARAKHAND) AWARDEES 2009

 

S.No.

Name

Roll No.

School

Marks

  1.  

Sabyasachi Mishra

D123

Rashtriya Indian Military College, Dehradun

57

Satyam Pandey

N041

Sainik School, Gorhakhal

33

Prashant Pant

N033

Sainik School, Gorhakhal

31

Karn Bohra

D077

St., Joseph, Dehradun

27

Piyush Panwar

N032

Sainik School, Gorhakhal

26

Rakshit Sah

A033

KV, Ranikhet

25

 

 

 

 

 

"Learn Something Today "

 




 

 

 

 


 
     

Disclaimer: All information given on this website is for information only. Viewers should verify the information before using these information.. Before using the information given on this website, please verify all information on your own. We would not be responsible for any error or mistake.
 

     

Aryan Classes

© Aryan Classes 2010 - 2016 All rights reserved

 

 

Email: info@aryanclasses.com, aryanclasses@gmail.com

Tel: 01164591988